Նոյեմբերի 7-ին Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակության ղեկավար Արմեն Աշոտյանը, պատվիրակության անդամներ, ՀՀ ԱԺ «Ելք» խմբակցության անդամ Մանե Թանդիլյանը, ՀՀ ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության անդամ Արմենուհի Կյուրեղյանը, ՀՀ ԱԺ «Ծառուկյան» խմբակցության անդամ Վարդան Բոստանջյանը մանրամասներ են ներկայացրել հոկտեմբերի 29-ից նոյեմբերի 1-ը Կիեւում տեղի ունեցած Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստի եւ չորս հանձնաժողովների աշխատանքների վերաբերյալ:
Արմեն Աշոտյանը տեղեկացրել է, որ լիագումար նիստում ընդունվել է չորս զեկույց, որոնք վերաբերել են էներգետիկ, տնտեսական, քաղաքական ոլորտներին, կանանց եւ երիտասարդությանը վերաբերող հարցերին:
Ընդունվել է երեք հրատապ բանաձեւ, որոնցից «Մահացու ինքնավար զենքի» կիրառումը կանոնակարգող բանաձեւը ներկայացրել է հայկական պատվիրակությունը: Բանաձեւը Եվրանեսթ ԽՎ-ի լիագումար նիստում ընդունվել է այնպես, ինչպես ներկայացրել է հայկական պատվիրակությունը: Բացի ադրբեջանական պատվիրակությունից, այլ պատվիրակությունների կողմից առաջարկներ չեն եղել: Քննարկման արդյունքում ադրբեջանական պատվիրակության բոլոր հակահայ առաջարկները մերժվել են: Բանաձեւի ընդունմանը մեծապես աջակցել են թե ԵԺԿ անդամները՝ որպես համահեղինակ, թե այլ երկրների պատվիրակներ:
ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Արմեն Աշոտյանն այս համատեքստում անդրադարձել է միջազգային տարբեր հարթակներում խորհրդարանական դիվանագիտության դերին եւ կարեւորել այն՝ շեշտելով, որ այն դրական առումով փոփոխություններ է կրել, ինչը փաստում են տարբեր միջազգային հարթակներում ընդունված փաստաթղթերը: Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտությանը եւ ընդունվող փաստաթղթերին, պատվիրակության ղեկավարը մասնավորապես նշել է. «Փաստաթղթերը չեն կանխում պատերազմները, դրանք նվազեցնում են լայնածավալ պատերազմների հավանականությունը: Փաստաթղթերն ստեղծում են քաղաքական կապիտալ, քաղաքական միջավայր այս կամ այն երկրի համար, որը հետո հնարավորություն է տալիս պատժելու մեղավորներին: Սա է դիվանագիտական աշխատանքի վերջնական արդյունքը: Ստեղծվում է քաղաքական միջավայր, այս դեպքում՝ երկու հայկական պետությունների հանդեպ, որը վաղը տալու է քաղաքական արդյունքները: Մեր աշխատանքը համեստ էր, եւ արդյունքները նույնպես գլոբալ առումով համեստ են: Ղարաբաղաադրբեջանական շփման գծում, ցավոք, շարունակվում են կրակոցները, մենք շարունակում ենք ունենալ զոհեր: Սա, այս պահի դրությամբ, դիվանագիտությամբ կանխվող երեւույթ չէ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության պահվածքի եւ կրած դերի պատճառով: Սակայն սա չի նշանակում, որ խորհրդարանական ձեւաչափերում փաստաթղթերը եւ բանաձեւերը կարեւոր չեն»: Թվարկելով մի շարք հակահայկական բանաձեւերի տապալման գործընթացը տարբեր միջազգային հարթակներում՝ պարոն Աշոտյանն ընդգծել է. «Մենք պետք է պայքարենք եւ ստեղծենք ճիշտ քաղաքական եղանակ, ճիշտ միջավայր Արցախի հիմնախնդրի վերաբերյալ»:
Պատվիրակության անդամներն անդրադարձել են Եվրանեսթ ԽՎ-ի չորս հանձնաժողովներում կատարած իրենց աշխատանքներին եւ ընդհանուր առմամբ արդյունավետ գնահատել այն: Արմենուհի Կյուրեղյանը դրական է գնահատել այն հանգամանքը, որ հաջողվել է բոլոր փաստաթղթերում ամրագրել, որ ԼՂ հիմնախնդիրը ամբողջությամբ տարբերվում է այլ հակամարտություններից: Մանե Թանդիլյանը կարեւորել է տարբեր միջազգային հարթակներում հայկական պատվիրակությունների ակտիվ աշխատանքը, անդրադարձել հանձնաժողովների աշխատանքին եւ առաջիկայում ստորագրվելիք ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրին՝ կարեւորելով դրա կիրառելիությունը: Նա եւս արդյունավետ է գնահատել հայկական պատվիրակության աշխատանքը: Վարդան Բոստանջյանը խոսել է Եվրանեսթ ԽՎ-ի տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի աշխատանքների մասին, որտեղ հիմնականում քննարկվել են գործարարության զարգացմանը, տրանսպորտի եւ կապի միջոցներին վերաբերող հարցեր: Նշենք, որ Վարդան Բոստանջյանը վերոնշյալ հանձնաժողովի համանախագահն է:
Արմեն Աշոտյանի տեղեկացմամբ՝ Եվրանեսթ ԽՎ քաղաքական հարցերի հանձնաժողովի նախագահի առաջին տեղակալ է ընտրվել պատվիրակության անդամ Սամվել Ֆարմանյանը: Սոցիալական հարցերի հանձնաժողովում զեկույցով հանդես է գալու պատվիրակության անդամ Կարինե Աճեմյանը:

On November 7, the Head of the RA National Assembly delegation to the Euronest Parliamentary Assembly, the Delegation members (the RA NA Way Out Faction member Mane Tandilyan, the RA NA ARF Faction member Armenuhi Kyureghyan, the RA NA Tsarukyan Faction Vardan Bostanjyan) presented details on the works of the Plenary Session of the Euronest Parliamentary Assembly and four Committees held in Kiev from October 29 to November 1.
Armen Ashotyan informed that at the Plenary Session four reports were adopted, which related to the energy, economic, political spheres, the issues relating to the women and youth.
Three urgent resolutions were adopted, among which the Armenian delegation presented the Resolution regulating the use of the Lethal Autonomous Weapons Systems. At the Euronest PA Plenary Session the Resolution was adopted, as the Armenian delegation presented it. Besides the Azerbaijani delegation, there were no recommendations by other delegations. As a result of discussion, all anti-Armenian recommendations were rejected. The EPP members as co-author and delegates of other countries greatly support the adoption of the Resolution.
In this context the Head of the RA NA Delegation Armen Ashotyan touched upon the role of the parliamentary diplomacy on different international platforms and highlighted it, stressing that in the positive sense it had undergone changes, which confirmed the adopted documents. With regard to the NK conflict and the documents being adopted, the Head of the delegation particularly noted: “The documents don’t prevent the wars, and they reduce the probability of the wide-scale wars. The documents create political capital, political atmosphere for this or that country, which gives opportunity to punish the guilt. This is the final result of the diplomatic work. Political atmosphere is created, in this case towards the two Armenian states, which will give results tomorrow. Our work was modest, and the results also are global in the global sense. On the Karabakh-Azerbaijani line of contact, unfortunately, the shootings continue, and we continue having victims. By now, this is not a preventing phenomenon by diplomacy because of the posture of Azerbaijan’s military-political leadership and its role. However, this does not mean that the documents and the resolutions are not important in the parliamentary formats.” Enumerating the failing process of the anti-Armenian resolutions on different international platforms, Mr Ashotyan underscored: “We should fight and create right political way, right environment on Artsakh problem.”
The members of the delegation touched upon their works done in PACE PA four Committees and in general, effectively assess it. Armenuhi Kyureghyan has positively assessed the circumstance that it has been succeeded to affirm in all documents that the NK problem completely differs from all conflicts. Mane Tandilyan highlighted the Armenian delegations’ active work on different international platforms, touched upon the work of the Committees and the RA-EU Agreement to be signed in the future, emphasizing its use. She also effectively assessed the work of the Armenian delegation. Vardan Bostanjyan talked about the works of the Euronest PA Committee on Economic Integration, Legal Approximation and Convergence with EU Policies, where mainly were discussed the issues of the development of entrepreneurship and the transport and communication means. Let us note that Vardan Bostanjyan is the Deputy Chairman of the abovementioned Committee.
According to Armen Ashotyan, the member of the delegation Samvel Farmanyan was elected the First Deputy Chairman of the Euronest PA Committee on Political Affairs, Human Rights and Democracy. The member of the delegation Karine Atshemyan will make a report in the Committee on Social Affairs, Education, Culture and Civil Society.